Kovos Nový Knín

susarna_palivoveho_dreva

Technický popis sušáren typu SP

Teplovzdušné sušárny typu SP jsou určeny pro rychlé a efektivní sušení palivového dřeva. Jsou určeny především do menších a středních provozů a jejich maximální kapacita je 10 prms (prostorový metr sypaný). Komory jsou celohliníkové, tvořené z hliníkových izolačních panelů s deklarovanou hodnotou součinitele tepelné vodivosti 0,030 W/m•K. Komora je maximálně parotěsná proti úniku vlhkosti díky speciálnímu silikonovému těsnění.

V zadní části sušící komory je umístěn energetický blok, ve kterém je instalován vysoce výkonný teplovodní výměník. Tento vyhřívací bimetalický (Al) výměník zaručuje maximální přísun tepla pro sušení palivového dřeva. O odvod veškeré vlhkosti z komory se stará vzduchotechnika automatického odvětrávání komory na základě pokynů z řídící jednotky. Součástí energetického bloku jsou dva axiální ventilátory. Pomocí nich dochází k vhodnému horizontálnímu proudění, které výrazně podporuje plynulé a především rovnoměrné sušení všech zavezených boxů palivového dřeva. Sušení probíhá při vyšších teplotách a to od 60 do 80 °C. Sušárny typu SP je nutno připojit na zdroj topné vody o teplotě max. 95 °C a výkonu cca 50 kW.

Celý sušící proces netrvá déle než 4 dny za předpokladu, že počáteční vlhkost bude 60% a konečná vlhkost paliva bude 20%. Pro snadnou manipulaci a zajištění vhodného proudění vzduchu se sušený materiál zaváží čelně výhradně v sušících boxech o rozměru 1,2m x 1,0m x 1,6m (š. x v. x h.). Tyto klece jsou umístěny na zavážecím vozíku s délkou 5 m. Na vozíku jsou pak umístěny 3 boxy za sebou a 2 boxy na sobě, dohromady 6 zavezených boxů. Do jednoho sušícího boxu se vejde 1,6 prms.

Sušárna je vyráběna v kontejnerovém provedení je dodávána včetně odizolované duralové podlahou, která umožňuje usazení sušárny na zpevněnou plochu, bez nutnosti betonáže rámu sušárny. Tím se sušárna stává mobilní a v případě potřeby se nechá i přemístit, takže nevyžaduje stavební povolení. Veškeré napojení přívodů je realizováno na centrálním přípojném místě v zadní části komory. Na místo určení jsou dodávány jako kompletně smontovaný celek s elektrorevizí.